Menu

Kravské mlieko vo výžive dieťaťa

10.3.2020 - Deti
Kravské mlieko vo výžive dieťaťa

Treba dávať pozor na obsah tuku v jednotlivých mliečnych výrobkoch. Najlepšie pre dieťa je to plnotučné. Ideálne je podávať čerstvé kravské mlieko. Ak ide o to bežne kupované, odporúča sa siahnuť po tých, s označením BIO, naopak, neodporúča sa používať mlieko ošetrené UHT technológiou, čiže trvanlivé.
 
Tak, ako každá nová zložka v jedálničku dieťaťa, aj mlieko sa musí zavádzať postupne. Vždy sledujeme reakciu bábätka. Alergia na  mliečnu bielkovinu a laktózu by sa prejavila hnačkami a bolesťami bruška.
 
mléko
 

Prevárať alebo neprevárať?

 
Všetko závisí od toho, aké kravské mlieko máte. Pokiaľ je čerstvé domáce, malo by sa prevariť. Prevarením ho zbavíte nevhodných baktérií. Ak ide o mlieko z obchodu, čiže klasické trvanlivé v krabici, vtedy ho prevariť nemusíte.
 

Odkedy môžu deti konzumovať ktoré mliečne výroby

 

 
kravské mléko

Čítajte informácie na obaloch!
Kupujte len kvalitné produkty bez umelých prísad.
 
Rizikové sú často jogurty. Obsahujú modifikovaný škrob, ktorý nie je dobrý pre pankreas, ten ho nedokáže spracovať. Kúpte im radšej čistý biely jogurt, do ktorého im pridáte domáci džem alebo čerstvé ovocie.
 
Zástancovia štandardnej medicíny považujú jeho konzumáciu v detstve a dospievaní za prospešnú, ako prevenciu rednutia kostí v budúcnosti. Ide však predovšetkým o mliečne výrobky vo všeobecnosti, mlieko preto môžu plnohodnotne nahradiť napríklad  syry.
 
Treba spomenúť, že existujú aj kritici pitia mlieka, podľa ktorých je mlieko pre človeka ťažko stráviteľné, s výnimkou malých detí – ak väčšie dieťa mlieko nepije vôbec, treba mu dodávať dostatok vápnika inak – napríklad pomocou orieškov či semienok, prípadne rýb. Bielkoviny môžu deti a adolescenti prijímať zo strukovín.